HomeShopLoad BanksMosebach XE191-255-480
Mosebach XE191-255-480 Loadbank
Mosebach XE191-255-480
480 kW Suitcase Load Bank
The XE191-255 Load Bank is a compact and portable unit capable of delivering 255kW at 480V, 190.6kW at 415V, and 135.2kW at 208V in 3-phase applications. Designed with 5kW resolution at 480V, it offers precise load control for testing and maintenance purposes. The load bank features a digital meter for monitoring power, voltage, current, and frequency, while also logging data via a USB port. Built with a lightweight aluminum body, forklift pockets, and swivel casters, it ensures easy mobility. With cam-lock power connections and optional external power for blower and controls, this load bank is versatile for various industrial applications.
Download Spec Sheet
Clear
Add to quote
This product is already in your quote request list.
View your Quote
SKU: N/A Category:Load Banks
Share:
  • Description
Description
Mosebach XE191-255-480
Model Specifications
Brand
  • Mosebach
Model
  • XE191-255-480
Controller
  • Manual Toggles
CTs for Auto Load
  • N/A
Reactive/Resistive
  • Resistive
Weight
  • 275 lbs
Dimensions (L x W x H)
  • 42.5" x 28" x 58"
Indoor/Outdoor
  • Nema 1
Cam Locks
  • 1 per ph & grd
Airflow
  • Side
Style
  • Castors & Forklift Pockets
Space Heaters
  • No
CETL/CSA
  • Yes
Fundamental Power Solutions
Powering
Your Success
Get a Rental Quote
Fundamental Power Solutions
Support from True Experts
Get a Rental Quote
CUSTOMER SUPPORT
We Offer Power
Solutions Tailored
to Your Industry.
Contact Us Today
Related products
  • Simplex Mars-1000 Loadbank
    Simplex Mars-1000
    Load Banks
    1000 kW Load Bank (600/480V)